FaVU / Knihařská dílna / Knihařská dílna / Druhy knižních vazeb

cs | en

Vazba V1

Vazba V1 (sešitová brožura) je nejběžnější a nejlevnější vazba, jednotlivé knižní složky jsou vkládány do sebe, poté do obálky a sešity najednou ve hřbetu drátěnou sponkou. V1 je omezená počtem stran, maximálně cca 60 listů – 120 stran o plošné hmotnosti do 70 g/m2.

Vazba V2

Vazba V2 jsou jednotlivé listy nebo složky sneseny za sebou, ve hřbetu slepeny a zavěšeny do obálky. Po slepení se ořízne ze třech stran na čistý formát.

Vazba V3

Vazba V3 je podobná vazbě V2, ale sešitá drátěnými sponkami ve hřbetě shora. Obálka může být sešitá dohromady s knižním blokem nebo knižní blok sešitý samostatně a potom zalepený do obálky. Nakonec se ořízne ze třech stran na čistý formát. Maximální počet stran je omezen možnostmi konkrétního stroje na výrobu vazby V3. Obtížně se otevírá.

Vazba V4

Vazba V4 je podobná vazbě V2, ale technologicky vazbě V8. Jde o vazbu šitou nití ze složek snesených za sebou. Blok je poté slepen a zavěšen do obálky, nakonec se ořízne ze třech stran i s obálkou. Je kvalitní a odolná, vhodná například pro rozsáhlé katalogy s větším počtem stran.

Vazba V5

Vazba V5 jsou jednotlivé listy nebo složky sneseny za sebou, následně slepeny jako V2 nebo sešity jako V4 a zavěšeny do desek z lehčí lepenky. Po oříznutí čela se desky potahují papírem a pak se kniha ořízne nahoře a dole. Dnes se již téměř nepoužívá.

Vazba V6

Vazba V6 je leporelo, lepenkové přířezy jsou potaženy potištěným potahem a vzájemně spojeny měkkým plátěným hřbetem nebo papírem, pak se blok leporela ořízne. Leporelo musí mít lichý počet listů.

Vazba V7

Vazba V7 jsou desky potaženy papírem a hřbet plátnem (tzv. poloplátěná vazba).

Vazba V8

Vazba V8 jsou desky potaženy jedním materiálem a to plátnem (tzv. celoplátěná vazba). Existují varianty této vazby. Vazba V8a má laminovaný potah, vazba V8b má papírový přebal nebo papírový potah a vazba V8c může mít jiný potah třeba z kůže.

Vazba V9

Vazba V9 má desky z plastu.