RISO Lab FaVU
RISO Lab FaVU slouží především studentům a zaměstnancům fakulty pro plnění úkolů souvisejících se studiem, činností pedagogů a studentů a propagační činností fakulty při vytváření nízkonákladových autorských tisků či publikací.
RISO Lab FaVU disponuje jednoválcovým polygrafickým zařízením na nízkonákladový tisk Risograf EZ 571E a dokončovacím zařízením na vazbu publikací či autorských tisků. Na této tiskárně lze vytisknout od formátu A6 do formátu tiskové plochy 291×413 mm, což je zmenšený formát A3. Tisky lze eventuálně následně svázat knižní vazbu V1, V2, V4 a po domluvě vazbou V8. Informace a popis jednotlivých druhů knižních vazeb najdete na stránce Druhy knižních vazeb.
Volné kapacity RISO Labu FaVU jsou využity k realizacím zakázek spřízněným kulturním institucím.
Co je risograf?
Risograf je tiskový stroj vyvinutý v Japonsku v 80. letech společností Riso Kagaku Corporation a původně byl používaný jako kopírka. Přestože se stroj velmi podobá kopírce, funguje zcela jinak. Zvláštností této kopírky je, že pracuje pomocí šablonového tiskového procesu a pro každou barvu je vyžadován samostatný barevný válec. Risograf po celém světě získal mezi nízkonákladovými tisky popularitu pro své relativně nízké pořizovací náklady, levný provoz, rychlost a zajímavou kvalitu tisku a stal se oblíbenou tiskařskou technikou pro autorské tisky, plakáty, ziny, brožury a publikace.
Jak funguje risograf?
Risograf lze nejlépe přirovnat k procesu sítotisku. U riso tisku je potřeba předlohu (šablonu, vaše dílo) rozdělit/separovat na jednotlivé barvy, jako u sítotisku. Pro každou barvu je proto vyžadována samostatná předloha ve stupních šedi. U risografie lze předlohu vyrobit buď analogově a naskenovat přímo ve skeneru risografu nebo přenosem digitálních souborů přes PC. Tímto procesem je předloha vypálena do jemné fólie nebo-li matrice. Tato fólie (vyrobená z vlákna konopí nebo banánového listu) je během procesu obalena kolem tiskového válce, který je naplněný barvou. Všude tam, kde má šablona černou plochu, je hlavní film propustný pro barvu. Během procesu tisku se barevný válec otáčí a současně protlačuje barvu přes matricovou fólii. Oblast, která byla v šabloně černá, se vytiskne na papír. Chcete-li tisknout více než jednu barvu, je nutné tento proces opakovat tak často, jak je potřeba. Pro každou barvu je tedy potřeba jedna šablona a již potištěný papír musí znovu projít tiskárnou. Díky tomu, že RISO barvy nejsou krycí, lze jejich kombinací docílit různých zajímavých odstínů.
Proč tisknout RISO?
RISO je EKO
Risografie je ekologický tiskový proces. Barvy nebo-li inkousty jsou na bázi oleje ze sójových bobů a rýžových otrub, tím neuvolňují žádné částice toneru. Matrice nebo-li master, jsou vyrobeny z vláken konopí nebo banánových listů a materiály (papíry) na které tiskneme mají FSC® certifikaci. A nakonec samostatný tisk spotřebuje míň energie než jiný typ tisku, protože barva/inkoust se na rozdíl od běžných kopírek a tonerových tiskáren nemusí zahřívat.
RISO je efektivní
Poměr cena/výkon je při tisku na risografu mimořádně výhodný. Čím více vytisknete, tím stojí výtisk méně. Kromě toho je tento tisk velmi rychlý a neobsahuje žádné špatné chemikálie.
RISO je umění
Risografie už není jen o tisku textu, ale velmi často se díky svým specifikům stává vyhledávaným uměleckým způsobem vyjádření pro grafiky, typografy, grafické designéry, ilustrátory, vydavatele a pro umělecké produkce.
Risograf však také umí překvapit a vyprodukovat různé nechtěné efekty
Výuka v RISO Lab FaVU
V RISO Lab probíhá výuka předmětu RISO Lab a Autorská ilustrace.
RISO Lab
Studenti se v předmětu postupně, teoreticky i prakticky, seznámí s technologií tisku na Risographu. Dostanou potřebné informace o rozdílech mezi různými tiskovými technologiemi. Naučí se pracovat se způsoby vytváření šablon a obsluhovat tiskový stroj Riso EZ 571E. Součástí výuky je také základní práce se softwary Adobe Photoshop, Illustrátor a InDesign. V Adobe Photoshop a Ilustrátor se studenti naučí vytvářet obrazové předlohy šablonu určenou pro soutisk čtyř barev. A v Adobe InDesign, kde prohloubí své dovednosti v oblasti přípravy a exportu dokumentu určeného pro tisk na Risographu. Hlavním cílem předmětu je podpora tvůrčí činnosti studentů v oblasti vytváření nízkonákladových autorských tisků a publikací a také asistence v jejich uměleckém rozvoji.
Autorská ilustrace
Předmět je určený pro studenty, kteří se již dříve seznámili s tvorbou ilustrace a ovládají základy předtiskové přípravy. Předpokládá se pokročilá znalost softwarů Adobe. Studenti se seznámí se aktuálními trendy v ilustraci prostřednictvím práce současných světových autorů. Jejich práce bude prezentována praktickými ukázkami publikací a zinů vyhotovených zejména technologiemi Risografie nebo digitálním tiskem. Důležitým aspektem je rozvíjení individuálních projektů studentů v rámci sérií nebo cyklů. Důraz je kladen na dlouhodobé projekty. V průběhu semestru budou mít studenti možnost konzultovat podobu svých projektů v Knihařské dílně FaVU VUT, kde si je budou moci na závěr také vytisknout a svázat. Hlavním cílem předmětu je podpora tvůrčí činnosti studentů v oblasti vytváření nízkonákladových autorských tisků a publikací a také asistence v jejich uměleckém rozvoji.